Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: október, 2024

Markó Béla: Ahogy lebont s fölépít

Csend, por, piszok egy sötét színpadon, az üres termek rossz akusztikája, kertem tintába mártott almafája, s a reggel visszatérő irgalom, ahogy felbukkan arcod és kezed az éjszakából, ahogy leapadnak a hullámok, amelyek elragadtak, ahogy összerakott és szétszedett, fényes kagylót s csigát hagyott hajadban, ahogy lebont s fölépít szakadatlan, ahogy néz, forgat, majd mégis kidob magából, és én boldogan fogadlak mindig, mert újra s újra visszakaplak, s még álom van csak köztünk, nincs titok. Markó Béla (1951-)

Jenei Gyula: Víztükörben

hanyatt a vízben, a vízben hanyatt - asszonyformájú felhők alatt vörös napkorong: vérző mozdulat, ahogy a földből kiszakad; a hajnal hűvös, akár az értelem, a medencében lázas őselem ölel, simogat, én is mozdulok: hajlatok, vállak, ívek, tomporok - az ég bennük felragyog: mintha valódi asszonyok, mint valódi szerelem foszlanak, hiába markolja őket a képzelet, összezárul mögöttük a pillanat, ahogy a víz, ha a medencéből kilépek, s nyomom se marad. Jenei Gyula (1962-)

Parti Nagy Lajos: Diletták

– részlet – (nem varietas, de laktat) Már így mostanában korábban lesz késő, bizony, a nyár hajszálába lopván beszökik a vén ősz. Ilyenkor nagyon lelkiállapotba kerül a kósza test, van, hogy az elbizonytalanodás jelensége jön rá egyenest. Az égbolt olyan, mint egy galambszürke öltönynadrág, nem a sliccénél nézve, hanem hátrább. Hasonlóképpen az élet is igen nehéz esésű, folyton folyvást lehúzza a pénztárca és a fésű. Mindig felfeslik valahol az agyi gondolat koptatója, pedig hajszálra egyforma léptek lógnak ki alóla. Menő púpok a felhők, egyre a világ kitérdesedik, és a vasalással nem lehet megoldani a kérdéseket. Mint hogyha egy közületi étkeztetés lenne a lét, amelyben nem a rizseshúst változtatják, hanem a nevét, ami nem tápértékileg jó, sokkal inkább pszichésen, az étlapra fektett hangsúly is nagyot nyom az evésen. De csitt, amikor a lélek már teljesen ellaposodna, egy-egy haladás képében zömmel kisüt a napos oldal. Sajnos, mire a sok jogosult az úttesten keresztül odafut, a bőség ...

Tamás Menyhért: Előlről kezdtem

Előlről kezdtem Ezt a napot is előlről kezdtem a verejtékező éjszaka érintésétől amikor még helyén volt az idő amikor még veszteség nélkül nézhettem hangtalan szókezdeteimre de kimondásukra már haladékot kért a kétely Előlről kezdtem Ezt a napot is előlről kezdtem Tamás Menyhért (1940-)

Gencso Hrisztozov: Pillanat...

Melletted a hó ragyogása előtt, a nap lobogása előtt, a főléd boruló remegő kristályla-csipke előtt, a tavaszelő bő égi és földi patakjai csillámlása előtt, tűz és dal örök fuvallatával leszálló hegyi alkony előtt.. Melletted ily nagyon együtt és ennyire távol. tiszta és zavaros napoknak záporában, egyszerre boldog és boldogtalan örök magam... Bede Anna fordítása Gencso Hrisztozov (1940-2023)

Pálinkás György: Azt hitte...

Azt hitte hazaért de csak az út kanyarodott vissza Tudta arra van a város ahol az égre száll a ferde fény s látta is már mikor szemét behunyta Csak ment a halk mezőkön át s görcsberándult könyökkel szorította a törtnyakú trombitát Pálinkás György (1946-2016)

Oláh András: cantata profana

1. fullaszt a némaság fullaszt a szó el innen      hanyatt-homlok           tekintetek acél éle elől           kutak telhetetlen szomja elől           ráncos homlokú emlékek elől el-el      hanyatt-homlok           ölelni készülő karok elől           a szorítás elől el messzire - - - 2. most hegyek porlanak semmivé csillagok szakadnak le az égről hűvös cseppeket facsar           a felhőkből a szél virágok születnek: utolsó gyönyör utolsó rácsodálkozás 3. tizenkét Júdás készül az árulásra           – arcukon egyforma mosoly – nyirkos kezüket nyújtják s lassan keresztté érlelődnek a fák Oláh András (1959-)

Zalán Tibor: Horzsolódás

Ez nem az érzelmek elfogyása Ez még nem a hiány szétszivárgása Ez a dialógusainktól való állandó horzsolódás fájdalma Zalán Tibor (1954-)

Czilczer Olga: Levél a padon

Pár utolsó sugár szögez padhoz a nyár mégsem én pilinkézek hulló levél ága reszket érte utána kap veszteg miért nem marad nincs terve holnapra a következő pillanatra eszébe nem jut feltakarni gyökere törzse titkait Zsengétől mérgesig zöldellő dagálya apályra mit felel ha lombja egyszer égre kel kórusban szólót énekel s ha paktumot a széllel köt ugyan melyik enged a huszonegyből Színén milyen emléket melenget igényli-e a társaságot fonákján eltűr-e kártevőt átkot túlél elvisel bevall mit maga vét hibát nem szórja be hamuval fejét bűnben nem vezekel ahol a szánalom ott veszik el Ritkaságszámba megy ha a pad a város főterén szabad dimenzióiban pihenő fája a levelet ide ejtette ő meg félszegen és félfenéken ül ketten is ülhetnénk egyedül de hol itt egy fa talán a szökőkút egy ága termette nem más szál levél utolsó csobbanás Czilczer Olga (1940-)

Jenei Gyula: Palackposták

első (távoli) sziget itt zöld a tenger, az asszonyok szeme barna, itt verejtékben fürödnek a délutánok, lassabban járnak az órák, és a hírek nem rólunk szólnak. itt olyan az élet, hogy hasonlít magára, itt minden mintha majdnem volna: hatalmas a nap, ahogy feljön, s amikor a horizonton lebukik holtan. itt hirtelen minden vihar, akár az indulat, esetlegesek a szavak. itt akkora a páratartalom, hogy föláznak a metafórák, mint a szerelem gyors szeretkezés közben. itt hozzánk szokik az elmúlás, hű kutyaként figyel, s ha megsimítod, lábadhoz fekszik, csaholva rádlehel. itt zölden hullámzik a tenger: tavaszi búzaföld. második (fél)sziget (t. g. verseit olvasva) valaki diktál bodzavirágot mond zuhanás közben hazagondol beméri koordinátáit máskülönben megfagyna akármelyik évszak közepén számítógépbe írja honvágyát de iróniába fojtja a mondatot és másnap püffedt vízihullákat kerülgetve meztelen mellű nőket bámul hogyan lehetne megverselni őket a medence huszonnégy fokos metafora csattog a feszí...

Szesztai Zsuzsa: Töredék a tegnapból

Egy bőröndbe belefér minden a tegnapból s a holnap valószerűtlensége. Ha kinyitom azt az ajtót és beengedem mégis vagy kilépek abból, ami. Meglehet, a minden az semmi. Hiába is rúgkapálsz, mintha volna mit tenni. Felismered-e, ha kezdődik újra? Megtanultad és a végére érsz oda. Ne nézz hátra! Tele a bőrönd. Mikroszemcsékből lettünk része a nagy egésznek. Csak a tenyereddel kapaszkodsz. Szesztai Zsuzsa (1975-)

Antal Attila: Október levelei

Az egyiket az idő óságán töprengő messzi ködök küldték gót betűi alatt alvadt-vér-pecsét a másikat záporok pörgették ide tükrén ráccsá fonódott ékírás patinája villan füst fanyar ízével és rovások deres ráncaival tele a szél-postával érkezett harmadik… miféle választ reméltek október ablakomba sodort erkélyemre pallott levelei? Antal Attila (1956-)

Zalán Tibor: Inflexiós pont

Én mondtam le rólad távolodóban dünnyögött rossz rímet markolászva Próbálta nem mutatni mindez mennyire olcsó Csak nem tudta senkinek kielégítően elmagyarázni hogy nem a történet a fontos hanem az érzet amit egy meg nem történtség is ki tud váltani Hogy nem kell szerelmesnek lenned ahhoz hogy elhagyva legyél Hogy elhagyva legyél nem kell szerelemben lenned Nem kell megtörténtség sem Se semmilyen érzetek A történet később alakul köré A semmi törékeny váza a legrosszabbkor roppan össze Nem fontos hogy ez kinek mennyire fáj magyaráz Dünnyög Markolász Eltévedt rímek után kutat Ösztönös ahogy tagad Nem ő mondott le rólam Zalán Tibor (1954-)

Hajnal Gábor: Hűvös nyárban

A hegek árulkodnak csak a régi szenvedésről ha fordul az idő sajognak égnek. Nyugtalanság csak ilyenkor vesz már elő. Ülök a hűvös nyári ragyogásban fenyőágak táncára figyelek . .. (a fájó emlékek is elaludtak) várrommal áll mellém a hegy. Hajnal Gábor (1912-1987)

Bertók László: És újra feltalálja

A rózsa tiltakozik, tüskéket állít, telettük kinéz, mert mindent visszamondanak, mindig befér a kés. Piros kendője körül repülőt zúgat, fegyveres vitézt, ha a nagy olló berepül, nem adja annyiért. Jegyzéket illatozik, fölszónokol nagy emelvény alól, köröskörül nadrágszárak, sehol az egy akol. És újra feltalálja a váza-mámort, a hívott halált, a friss viz csöndjén beködlő eutanáziát Bertók László (1935-2020)

Szirmay Endre: Aranymadár

A szelídülő ég alatt villan a parázs pillanat, dong a darázsló nyári ég, kong a varázsló messzeség. Hajad söpri a kék eget, ajkad ringatja éneked, a por fölsepri lépteid, puhán szitálja fényeit. S az ég alatt, a víz lelett úgy göngyölöd a telieget, hogy szárnyára vegye a nyár, s röptesse az aranymadár. Szirmay Endre (1920-2013)

Albert Zsolt: Aranyhályog

Megtalált az ősz és messze visz, de az eső függönyén át látni még. Izzó bokrok, koronák vén istenét és költözők ázott szárnyait. Fák merülnek, felszállnak újra, az évszakok rozsdás hajói. Ledobott ruhák levéldíszlete, csak csontváza marad a tájnak. A szeptember beszökött, sétál, utcákra adja arcait. Nincs pulzus a falban, csak ablakra feszülő fény. Hályog lett a nyár toronyházak szemén. Albert Zsolt (1973-)

Zalaba Zsuzsa: Kövekre festett

Kövekre festett hajnalok, élek-e vagy épp halok? Örökké ugyanaz és örökké ugyanott. Szökellő angyal egy nem létező létrán, aki leveri a csillagokat. Zalaba Zsuzsa (1970-)

Jenei Gyula: Kikopnak az ízek

a spájzban kalapács, turmixgép, reklámszatyor, csírázó krumpli, liszt, kiló cukor, néhány félrohadt vöröshagyma, meztelen izzó, üres tojástartó, két kimaradt fehér csempe, kólás- flakon, olaj, bolti metélt. egy füzér cseresznye- paprika sok éve porosodik ott. már nem bírom a csípőset. kikopnak az ízek a számból. ha gyerek- korom mézes kenyerét harapnám, beléfájdulna a fogam; képzeletben kóstolom csak a hatalmas karéjt, melynek utolsó falatjait szárazra szikkasztotta a sűrű, ikrás arany. a lőcsén befalt ecetes hering harmadától egy hétig fájna a gyomrom. ebben a nejlonzacskóban felejtett zöldség szagát árasztó kamrában nem csepegteti padlóra zsírját kolbásszá nyurgult hízó. padló sincs, csak linóleum. jobban illenek hozzá az üres üvegek, mint a celofánnal lekötött meggybefőtt, pedig attól a láz is elinal. nincs birsillat, törökmogyoró nem zörög. itt az alma se bírja ki a telet, szeplős lesz, akár a gyerekek, ráncos, mint a fahéjszagú öregek. itt nincs bödön, zsírbafagyott oldalas, konyh...

Nagy Gáspár: Utolsó levél egy őszi fán

A legek-nélküli ősz termését nézed az omló kérgű fán semmi se volt semmi se maradt a nyári szárítmányból: a hő a hó elől gyökérben törzsben kamatozik mint érc az atomtégelyekben - ha kell hát majd kicsap... Egyetlen levél az utolsók közül is leghátrébb maradt: ragaszkodik egy oldalághoz balról - a nyugati széltől remeg színehagyottan mint valami zászló ha újra indulókat fújnak - tenyérnyi gyászjelentés akár egy vers: az erezetek árkaiból kicsapó láva ha mégis rendben zúdul alá. Szemem áll rajta: a helyén marad talán kibírja tavaszig oly erősnek látom ragaszkodását. Oly kitartónak hűségét az omlókérgű alapzathoz. Mozgása követi a szél hóbortjait: csavarodást váltást cselt ami jöhet. Függ az utolsók hitével. És a megmaradás dicső koszorúját fonja fölébe a novembervégi égből érkező fehér zuhany. Nagy Gáspár (1949-2007)

Demény Ottó: Végül vidáman

Végül vidáman - hozzád ez illik - játszunk színes kövekkel. Nyomunkban hol a tű kiszökken friss szél borzong reményeinkkel. Megleled-e a békességet ama rég járt úton - ki tudja? Itt - emlékezz! - makacs tavasz volt. A vén kert a telet megúnta. S jó volt a szemnek, szájnak, kéznek csúfolkodni az árvaságon. Nem tudom mit őrzől belőle? Nélküled már ki sem találom. De bodzaág, fanyar fenyők s a hegyoldal kőorgonái telizengik üzenetekkel a sorsom - vissza kéne szállni! Oda a lénnyel vert örömbe, sóvárgásaim küszöbére! De csak színes kövekkel játszom. Akkor is, mindenképp megérte! Demény Ottó (1928-1975)

Tönköl József: Suttogás-közelben

Az ablakom már nyitva, nézem sokáig a házakat, s bámulgatok egy nádszál-rengetegre, az erdőre, hogy kigyulladjanak a fák a libegő madárrajoktól, csak a versek maradnak ugyanazok, lovak, szőke rozsvetések, körhinták, galambicák, ösvények, vaddisznók ásónyomai, aszalódik öregemberré szó, kenyér, mennyezet, kihűlő páskom, mely volt, födte a kút szakadékát, és újra van, de minden összegabalyodik, mint a cérna, azt hihetném, én is ott vagyok, nincs nyoma változásnak, ostorom lassú rívással tovább lobog az időben, éppen csak úgy, hogy a felébredő gyerek mosolyogjon, mint békés álmában tette, suttogás-közelben, amikor elment innen, farkasok évszakából, ünnepet bevérző madarak, királyvargányák hajnalra már köddé foszlott útján Tönköl József (1948-)

Sütő Csaba András: október, alkonyat

arcára rózsákat dob, megcsípi a hideg feszesre húzódó bőrén slankuló csepp gördül a folyásba maszatol ujjbegyére ülteti a sós könnycseppet elringatja hizlalja kezét a járás üteme válla után lódul beleakaszt a járás ütemébe torpan leng lódul visszafog megáll súlyos minden lépés a vékony kátránycsík fektében őrzi a nyár teherautók kerékpár vasalt bakancs nyomait elszáradt füvek borzas gazok nyíló rakéták diók és gesztenyék ami az ég felé nyúlik zölden előbb a földre hull mementónak utóbb marad kezdődik az érés romlik egybe a lassú száradással fogyóban törzsből zsákokból a táp a fásládákban alulra szóródik a gyújtós maradéka finoman rezeg a szermethalom az ólommal sújtott szakadozott szélű lapokon megrakja a kályhát vastagot vékonyat gyújtóst vegyesen középre lyukat hagy oda majd papírt gyömöszöl furkót formáz címlapból vezércikkből eltépve sport belföld gazdaság lángol a kultúra amúgy is jelképes oldala a sok kis színes hasáb a sportnál már pattog és füstölaz odúban nagyot buf...

Szabó T. Anna: Látásgyakorlatok

Mindenben ott a szépség kávés papírporhárban a kidobott virágban az őszi szürke rácsban, a rácsodálkozásban, a lengő levelekben, a múló leheletben, köröttem és fe- lettem - 2. Mit akar tőlünk az ég, hogy mindenhol ott van? Mire vár, meddig és mindig, az egy szál világos ablak? 3. Az van, hogy semmi sincs, csak süti a falat a nap. Lángol a látvány, izzik a szemben a reggel. 4. Átjár a fény, táncol a légben az üvegszékek lába, tág üvegasztal a felhő, zajlik a tér tolulása, szétoldódik a táj, a logika ragacsa ha enged, olvad a test, a határ, a szorongás, végre felenged. 5. Fény árad az ajtórésből, felismerem, tudom régről, odatúl nagy ragyogás van, magába old, ne is lássam. 6. fellobog fellobogózva a rózsa reszket az őszi diófa ég adta éget a szépség érzem a lélek ütését 7. A fák, az ég, a szikla belépnek álmainkba, széthúznak szédületté egy pontból rengeteggé egy percből tág idővé élőből létezővé Szabó T. Anna (1972-)

Nemes Nagy Ágnes: Október

Most már félévig este lesz. Köd száll, a lámpa imbolyog. Járnak az utcán karcsú, roppant, négy-emeletnyi angyalok. S mint egy folyó a mozivászon lapján, úgy úsznak át a házon. Acetilén fényében ázik az útjavítás. Lenn a mélyben, iszamos, hüllő-hátu cső, pára gyöngyösödik a kérgen, s a városon, mint vér a gézen, általszívódik a nyirok. Vékony tűz nyüszít, sustorog, mellette kucsmás, birka-bundás, mint a makk-ász, guggol a munkás, fölötte hengerhasu gépek, rájuk irva: „Consolidated…” S egy fa. Akár a régi csap, csöpörésznek a targalyak, szalad, olajjal töltekezvén a gép gömbölyű béka-testén, majd a bundára ér a csepp, s fölsír a tűz: megérkezett. Neonfény lobban és lehull. A vizes kőre rácsorog. Valaki, messze, úgy vonul, hogy a köd kilométer-odva énekét tompán sokszorozza – hallani, amint tántorog. Nemes Nagy Ágnes (1922-1991)

Sütő Csaba András: útra a széllel

az üvegfehér, maszatos hajnalban teregetni kezdi árnyalatait a szél. keze, lába semminek nem nő, a lombokba rendeződött levelek ereik teljében, zölden lopakodnak. feltűri gallérját és a vasalás nyomait keresi a kéz. az ing élei. a meder irányát keresztül-kasul borogatja a hajnali könnyed szélfutam. száraz ágak a levegőben. száron a gyümölcs, a ruhák száradnak a napon. aztán erősödik és a ház falának szakad a szél. megtörik, körbefonja és a fizikaórán tanult felmerül. a levegő áramlása a szélcsatornában, légellenállás. pihék, ágak, levelek. koppan a boríték a postaládán. a bedobónyílás visszacsapódik, a levél gravitál és felmerül a lassan bontakozó délelőttben a zenei ízlés nyugtalanító taktusa. folyik a szobákból, a lehúzott redőnyök mögül a dallam, a ritmus remeg a falban, fecnikre tépett cetlikről a bevásárlás múlt ideje villog, a kanyargó keréknyomok eltűnnek a fűben, a rosszul beállított első fék sikkanásai. ha blokkol a kerék, a szódáspalackok elszabadulnak, egymáshoz nyomódik gyü...

Lődi Tamás: Andrássy úti beszélgetés

Beszélgetés közben fejed félrefordításának jelére megindulnak a bérházak paloták vitathatatlan jelenlétünket kiterjeszted a zegzugos teraszokra szecessziós díszítésekre is a fiákerek mintha állnának a kétoldali vonulásban időutazást játszol otthoni ráérősséggel szavaim falai közé zsúfolod utcányi birtokunkat visszanézésed békés hódítás megerősítés hangunk megnyújtása körénk kerítése. Lődi Tamás (1950-)

Zalaba Zsuzsa: Olajos kezekkel

Zuhanásodat hullócsillagok, csepergő eső és szállingózó hópihék szépítik. A vergődés a lélek üresjárata, behúzott kézifékkel dobogó szív. Hamuban sült pogácsád a mindenség terhe. Korty víz a vers a sivatag közepén. Exupéry rólad álmodik két csavarhúzó fölött. Olajos kezekkel megeteti a báránykát. Szavakat szelídít a magány. Örökké hajnalodik álmaiban. Érkezése is végtelen. Zalaba Zsuzsa (1970-)

Király Farkas: Vizes versek

(Nothing Else Matters) este kilenc múlt pontosan egy perccel most bújik ujjaimba a vágy vizet engedek a kádba kibontalak köntösödből magam elé ültetlek átölellek hasad simogatom habbal fedem be szemérmes részeid bárhol is legyen legyél – a tér csak hozzáállás kérdése tizenegy múlt harmincnyolc perccel túlcsordul ráncos ujjaimból a vágy hajszálaid között fejbőröd simogatja pórusaidban komponál szimfóniát egy életünk egyszer éljük – csak érzékcsalódás a távolság (Love Me in Black) padló és mennyezet között levitálok meg-megharap asztráltested gyönyörű succubus ma narancsból van és lángból a lüktetés meg vízből egy helyi érdekű tóban pattanó habból építünk palástot paravánt kellemes játék bőrt bőrhöz vezet időgépem hamarosan elkészül mesélem be fogok avatkozni a múltba korábbra teszem a jelen elejét én mohó kicsiny tengerünkben tucatnyi világítótorony fényében szét akarom tépni az időt én telhetetlen Király Farkas (1971-)

Fecske Csaba: (A nap még füstölög…)

A nap még füstölög a hamvadó hegyek fölött. A homály inge mögött dereng a rét. De már itt sündörög, s lehullt levelekkel zörög elbóbiskolt fák között a vak sötét Fecske Csaba (1948-2025)

Lajtos Nóra: Csajkovszkij: Október

Történt valami: a billentyűket letapogatta az este, éjjel beléjük bújtak a hangok, a kromatikus skála hol felfelé nyújtózkodott, fel az ég felé, ahol csendet szül a végtelen, holdat az éj, napot a reggel, hol csillagrojtjába kapaszkodott az ősz; az avarszagban ott van a gesztenyebarna elmúlás; az Isten csöndje, a szabadságé; megsárgult hangok hullanak alá az égből, felseprem őket, a darabjaira hullott dallamot, magamban összerakom, hogy akkor is szép legyen az élet, ha éppen nem az – így történt meg a valami: felhőfodrosodott a táj, s benne az október és maga Csajkovszkij Lajtos Nóra (1977-)